• Homepage
  • Jak vybrat kolo podle velikosti

Jak vybrat kolo podle velikosti

Při výběru jízdního kola je důležité se zaměřit na jeho velikost. Špatně zvolená velikost kola by mohla způsobit uživatelský diskomfort. Jak tedy na to, aby se na kole jezdilo pohodlně? Přečtěte si náš článek

Velikost kola na výšku si lze doupravit povytažením sedlovky. Důležitým ukazatelem při výběru tedy není velikost sedlovky, ale efektivní délka rámu. Tu volíme zejména podle výšky osoby, která na kole bude jezdit. Výška postavy však není jediným faktorem, na který bychom měli při výběru koukat. Pochopitelně jsou důležité také tělesné proporce. Lidé mají různě dlouhé končetiny a trup a tak stejně vysokým lidem mohou vyhovovat jiné velikosti rámu. 

 

Jak se udává velikost rámu
Délka sedlové trubky je nejčastěji udávaná v palcích. V některých případech se můžete setkat s velikostí uvedenou v centimetrech, případně vyjádřením velikosti pomocí písmen S, M, L, XL jako je tomu i u oblečení. Právě pomocí písmen v kombinaci s délkou sedlové trubky v palcích udává velikosti Amuletbikes

 

Každý typ kola je vhodný pořídit jinak velký
Existují tabulky, které vám pomohou s výběrem velikosti kola. Horská kola, která se používají v náročném terénu se většinou volí menší. Rám má totiž větší tuhost a kolo je tak pro uživatele lépe ovladatelné v terénu. Stejně tak se vždy vybírají menší také kola na BMX. Crossová kola mívají naopak rám asi o palec delší pro stejnou výšku postavy. 

U každého z našich kol z toho důvodu najdete individuální tabulku, která je vhodná právě pro daný typ kola - dětská kola, horská kola, elektro kola. Díky ní můžete orientačně zvolit, jak velký rám bude pravděpodobně vhodný podle vaší výšky. Myslete však na to, že veškeré tabulky jsou jen prvotní pomůckou při výběru velikosti. Konečný výběr je velmi individuální záležitostí každého jedince a tak je ideální si před koupí vyzkoušet konkrétní kolo na vlastní kůži. 

Z toho důvodu je vhodné si na webových stránkách vybrat kolo a zajet si ho osobně vyzkoušet do některé z našich autorizovaných prodejen. Najdete je po celé republice.