Kolik váží elektrokolo?

Lidé, kteří si chtějí pořídit elektrokolo, se velmi často ptají na jeho hmotnost. Je jasné, že kvůli motoru a akumulátoru je hmotnost elektrokola vyšší než  hmotnost běžného jízdního kola. Zjednodušeně řečeno lze tvrdit, že elektrokolo je dvakrát těžší než klasické jízdní kolo. Jeho váhy se však v žádném případě nemusíte obávat. 

 

Čím je daná základní váha kola? 
Ať už jde o klasická jízdní kola nebo elektrokola, základní váha je dána provedením rámu. Pokud tedy chcete sehnat lehké kolo, musíte se porozhlédnout po lehkém hliníkovém rámu, případně po odlehčeném rámu z karbonu, který je však vzhledem k použitým materiálům o dost dražší než rámy z jiných materiálů. 

 

Vliv baterie na váhu elektrokola
Váha baterie má pochopitelně vliv na celkovou váhu kola. Na trhu jsou elektrokola s externí a vestavěnou baterií. Kola s externí baterií se však dnes již prakticky nevyrábí. Hlavním důvodem je design a jednoduchost. Vzhledem k vylepšeným konstrukcím a materiálu není již zapotřebí masivně vyztužovat dolní rámovou trubku, což přidávalo elektrokolům s vestavěnou baterií kila navíc, nejlehčí kola na trhu tak mají vestavěnou baterii. Po

 

Váha baterie a motoru
Samotná baterie může mít různou váhu. Většinou akumulátory váží od dvou do pěti kilogramů. Záleží pochopitelně na její kapacitě. Pokud chcete, aby měla baterie co největší výdrž, budete muset počítat s nějakým tím kilogramem navíc. 

Co se týká motoru, záleží pochopitelně na jednotlivých typech. Obecně se však jejich váha pohybuje mezi dvěma až čtyřmi kilogramy. Do celkové váhy elektrokola pak musíte započítat také další příslušenství jako je stojánek, blatníky, zámek nebo nosič. Tyto komponenty však nemají velkou hmotnost.

 

Kolik tedy váží elektrokolo? 
V průměru elektrokola váží asi 25 kilogramů. Což je zhruba o 10 kilogramů více než váha běžného jízdního kola. Elektrická kola však mají nespornou výhodu. Na jeho váhu nikdy nejste sami. Pomůže vám právě elektromotor. Z toho důvodu se nemusíte bát, že by na vás bylo elektrokolo těžké. Motor vám pomůže nejen při samotné jízdě, ale také při vedení elektrokola.