• Homepage
  • Nabíjecí stanice pro elektrokola přibývají napříč republikou

Nabíjecí stanice pro elektrokola přibývají napříč republikou

Elektrokola získávají čím dál tím více na oblibě. Není tedy divu, že se novému trendu v cyklistice přizpůsobuje také infrastruktura. Na mnoha místech v České republice tak vznikají nabíjecí stanice elektrokol. Jak taková místa fungují? Kdo je může využívat? A kde je síť nabíjecích stanic prozatím nejrozšířenější? Pojďme se na nabíječky na elektrokola podívat trochu blíže. 

 

Jak funguje nabíjecí stanice na elektrokola?

Dobíjecí stanice pro elektrokola umožňují majitelům e-kol nabít baterii, i když se nachází mimo domov. Je to pohodlnější než si s sebou vozit vlastní nabíječku, která je většinou objemná a navíc také těžká. Baterie elektrokola sice běžně vydrží více než 100 kilometrů, ale když dojde “šťáva”, je příjemné problém vyřešit jednoduše. Možná si říkáte, že budete mít problém se zástrčkou dané nabíjecí stanice. Portfolio se však stále rozšiřuje a kabelových koncovek přibývá. Většina nabíjecích stanic je tak kompatibilní s 90 % elektrokol

Výhodné je, že si své kolo na nabíjecí stanici pro elektrokola můžete zpravidla nabít zdarma. Ne všechna dobíjecí místa jsou bezplatná. Vždy je to na poskytovateli, zda vám umožní nabít kolo zdarma. Možná si říkáte, co budete v místě nabíjení dělat celou dobu, co se bude kolo nabíjet. Nebojte se. Nejnutnější dobití většinou trvá zhruba dvě hodiny.  A mnoho nabíjecích stanic se nachází u obchodů se sportovním vybavením v centrech měst nebo u restaurace či penzionu. Čekání si tak můžete zkrátit procházkou nebo si dát něco dobrého k snědku a spojit tak příjemné s užitečným. Mnohdy nabíjecí stanice nabízí také kempy nebo hotely. V takovém případě kolo zkrátka můžete dobíjet přes noc aniž byste museli mít s sebou svou vlastní nabíječku.

 

Ačkoliv se kompatibilita koncových nabíječek u nabíjecích stanic stále zlepšuje, může se stát, že v některém místě vaše kolo zkrátka dobít nepůjde. V takovém případě je opravdu lepší mít s sebou svoji vlastní nabíječku. Pokud pojedete na více dní a budete například spát v penzionu, je to určitě prozatím nejjistější volba. Pokud se vám přece jen nechce tahat nabíječka z důvodu její váhy, zvažte zda pro vás není vhodné pořídit si cestovní nabíječku pro elektrokola. Taková nabíječka vám v batožině nezabere příliš mnoho prostoru a navíc je zpravidla také lehká. A vy budete mít jistotu, že nebudete bez energie. 

 

Proč je nabíjecí stanice elektrokol lepší než vlastní nabíječka?

Nabíječka k elektrokolu nesmí být vystavená vlhkosti. Jejich výrobci varují majitele před používáním venku. Navíc vlastní nabíječku ke kolu nikde nezamknete a kolo nemůžete při nabíjení nechat bez dohledu. Jinak hrozí, že vám minimálně nabíječku někdo odcizí. A jistě víte, že její pořízení není levná záležitost. Dalším problémem je to, že vám nabíječka bude zabírat místo v zavazadle a navíc se docela proveze. 

 

Nejvíce stanic pro nabíjení je na Moravě

Zdá se vám, že míst pro dobíjení elektrokol je po republice málo? To je jen zdání. Napříč republikou je jich na stovky. Všechny certifikované dobíjecí stanice pro elektrokola najdete na interaktivní mapě Cyklisté vítáni, která je průběžně aktualizovaná. Mapa dobíjecích stanic pro elektrokola je k dispozici také na mapy.cz, případně se můžete o jednotlivých dobíjecích místech a novinkách informovat v facebookové skupině Elektrokola - dobíjecí stanice ČR a EU. Další mapu dobíjecích míst najdete také na tomto webu. Ten však sdružuje jen nabíjecí stanice, které společnost staví. 

Největší počet certifikovaných míst pro dobíjení elektrokola je kolem těch nejvyužívanějších cyklostezek. Nejvíce jich tak najdete na jižní Moravě, spousta jich je také ve Středočeském a Jihočeském kraji. Paradoxně nejméně dobíjecích stanic na elektrokola je k dispozici v Praze. Pomalu a jistě nabíjecích stanic přibývá. Stále však nemáme tak hustou dobíjecí síť jako v sousedním Rakousku. Ostatně právě z Alp přišla inspirace k vytváření dobíjecích míst. 

 

Tipy na výlet na elektrokole s možností dobíjení

Z Jeseníků do Lednicko-valtického areálu

Milujete jízdu na elektrokole a plánujete na něm strávit celou dovolenou? Co třeba naplánovat trasu po cyklostezce plné nabíjecích stanic? Z Jeseníků se přes Olomouc a Brno dostanete až do oblíbeného Lednicko-valtického areálu. Trasu byste měli zvládnout za týden, když nebudete nikam spěchat. Trasu dlouhou 348 km však lze zvládnout také rychleji. 

Tato cyklotrasa leží na spojnici Balt - Jadran a celkově měří 1930 kilometrů. Patří mezi kratší trasy Eurovelo a v Čechách vede z Mikulovic v Jeseníkách do Poštorné. Nabíjecí stanice najdete takřka po celé její délce, nejvíce jsou však situované na její jižní části. Cestou se můžete kochat krásnou přírodou a také navštívit spoustu zajímavostí. Čekají vás lázeňská města, jeskyně Macocha, moravská metropole s Vilou Tugendhat, několik zámků a v neposlední řadě dechberoucí Pálavské vrchy. Cestou je pochopitelně mnoho možností ubytování. 

 

Navštivte rozmanitou Labskou stezku

Nadšence do e-cyklistiky láká také nejpůvabnější dálková cyklotrasa v Evropě. Je jí Labská stezka. Podél řeky Labe můžete cestovat od Severního moře až do Polabí. Celkově jde o 1 300 kilometrů. Vy si můžete naplánovat jen část této trasy. Například z Mělníka přes Lázně Toušeň ke Kolínu. Tuto trasu bez problému zvládnete během jednoho, dvou dní. Výlet je tak vhodný naplánovat třeba na víkend a přespáním v některém z bodů trasy dle preferencí. 

 

A co vás na trase čeká? Krásné náměstí v Kostelci nad Labem, zámek ve Staré Boleslavi nebo soutok s Jizerou. Z Brandýsa nad Labem pak budete pokračovat přes slatinné lázně Toušeň, kolem čelákovické tvrze a zámku v Lysé nad Labem. Navštívíte také historické město Nymburk nebo lázeňské město Poděbrady s krásnou kolonádou. Poté se podél Labe vydáte směrem na Kolín, kde si nenechte ujít katedrálu, synagogu, řepařskou drážku ani místní Vodní svět. K objevování je toho na této trase opravdu mnoho. Jestliže tedy chcete stihnout všechno, počítejte spíše s prodlouženým víkendem.  

 

Šlápněte do pedálů kolem Lipna

Poznejte Lipno a jeho okolí ze sedla svého elektrokola. V okolí vodní plochy najdete cyklostezky vhodné pro celé rodiny i seniory. Pokud se rozhodnete pro trasu kolem celého Lipna, čeká vás 108 kilometrů. Trasa se dá hravě zvládnout během jednoho dne a při cestě si vychutnáte to nejlepší z obou lipenských břehů. Vzhledem k členitosti terénu jde o náročnější trasu. To vás však díky elektrickému pohonu nemusí příliš trápit. 

V okolí je pochopitelně mnohem více cyklistických tras a vy se tak během své dovolené můžete vydat například do Českého Krumlova. Nezapomeňte tu kolo na chvíli zaparkovat a navštívit zámek s nádhernou zahradou a projít se centrem města. Nadchne vás muzeum Voskových figurín i grafitový důl. Ve městě si bez problému můžete dobít své kolo. Úžasný je výlet Rožmberka nad Vltavou, kde je krásný zámek tyčící se nad řekou Vltavou, případně si můžete udělat výlet k některému z šumavských jezer.